קניית דירה מקבלן – היתר בניה לדירה כבר יש?

אתם עומדים בפני רכישת דירה מקבלן בפרויקט "על הנייר" – המשמעות היא , ברוב המקרים,  כי בניית הפרויקט עדיין לא החלה והקבלן נמצא עדיין בשלב הגשת התוכניות לטובת בניית הפרויקט הכולל את הדירה אותה אתם עומדים לקנות.

ביקרתם במשרד המכירות של הפרויקט והתרשמתם מאוד מההדמיות שנציגי המכירות הציגו בפניכם ומתוכניות הדירה שהוצגו בפניכם.  כעת, החלטתם כי זו הדירה המתאימה לכם ביותר ומשרתת את הצרכים שלכם ואתם נמצאים צעד אחד לפני חתימת הסכם לרכישת הדירה מן הקבלן.

עצרו לרגע.

לפני ההתקשרות בהסכם רכישת הדירה למול הקבלן, אתם חייבים לבדוק את היתר הבניה לפרויקט בכלל ולדירה אותה אתם עומדים לקנות בפרט.

האם יש היתר בניה לדירה ולפרויקט או שהקבלן עדיין נמצא בשלב של הגשת תכניות?

האם התוכניות שהוגשו כבר אושרו ומדובר בתוכניות סופיות, על בסיסן ייבנה הפרויקט ותיבנה הדירה הנרכשת?

הבדיקה הזו, שתבהיר לכם את מצב היתר הבניה ביחס לפרויקט ולדירה (האם הוגשה בקשה להיתר בניה ומהו הסטטוס שלה בוועדות השונות ואם הוגשה, האם אושרה וקיים היתר בניה בתוקף או שמא עדיין לא) חשובה מאוד בעבורכם, על מנת שתדעו במדויק מה אתם קונים ומה אתם עתידים לקבל בפועל, ביחס לתוכניות מאושרות על ידי הגופים המוסמכים לכך.

מדוע חשוב לדעת האם ניתן היתר בניה לפרויקט, הכולל את הדירה הנרכשת?

התשובה פשוטה למדי.

אם היתר הבניה עדיין לא ניתן (דבר שנעשה לא אחת על ידי קבלנים, יזמים וחברות בניה אשר מוכרים את הדירות טרם קבלת היתר בניה במכירה אשר נקראת בשפת הנדל"ן  – pre sale – הכוונה היא למכירה מוקדמת) התשריטים והתוכניות אשר ניתנו לכם אינן סופיים והם ניתנים לשינוי בהתאם לתוכניות אשר יאושרו על ידי הגופים המוסמכים לכך.

אי אישור התוכניות עדיין, יכול לגרום לכך ששטחים ציבוריים שנראו בתוכניות (אלו אשר אינן סופיות כמובן) לא ייבנו כפי שנראו בהדמיות ובעת אישור התוכנית  הם עלולים להשתנות.

חשוב מכך, שינוי התוכניות ואי אישורן עדיין יכול ועשוי להשפיע על הדירה אותה אתם קונים, על גודלה, על הכיוונים שלה ועל ההצמדות שלה (דוגמת גן או גג, חניה ומחסן).

לכן, לפני שאתם מתקשרים בעסקת רכישת דירה מקבלן, חשוב מאוד לבדוק למול הקבלן את הסטטוס של היתר הבניה ואת ההתאמה של ההיתר לפרויקט ולדירה אותה אתם רוכשים, על מנת למנוע הפתעות בלתי צפויות שלא נלקחו על ידיכם בחשבון בעת רכישת הדירה מהקבלן ועל מנת לדעת במדויק, מה אתם רוכשים.

בהצלחה!

בועז

כל מה שאתם צריכים לדעת לפני רכישת דירה מקבלן,במדריך וידאו מקוצר

נ.ב. – רוצים לדעת כיצד לקנות דירה מבלי להיפגע? קבלו במתנה דו"ח מיוחד המסביר לכם כיצד.

*האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי או לכל ייעוץ שהוא ויש להיוועץ עם בעל מקצוע מומחה, טרם ביצוע כל עסקה או מהלך.

תגובות

כתיבת תגובה

כתובת המייל תשאר חסויה שדות נדרשים מסומנים ב *

ניתן להשתמש בתגיות HTML אלו: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

נקוי טופסשליחה